ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

نوشته محمد گنجی سه شنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور از آموزش و پژوهش به تولید فناوری‌های نو نیازمند همفکری و فعالیت مشترک و تیمی بین مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و قطب‌های علمی است.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند، روز دوشنبه در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ کشور در دانشگاه بوعلی سینا بیان داشت: استفاده مشترک از امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی به ویژه در قالب شبکه شاعا از جمله راهکارهای افزایش توانمندی‌های لازم دانشگاه‌ها در ارتباط با بخش صنعت است.

دکتر برومند اضافه کرد: تربیت و آموزش دانشجویان دارای مهارت، نقش عمده‌ای در حل مشکلات کشور در زمینه‌های مختلف دارد و تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی در این راستا امکان پذیر است.

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با یادآوری این که آموزش باید متحول شود و دانشجوی فارغ‌التحصیل باید آماده  کارآفرینی باشد، گفت: این امر در گرو آموزش صحیح دانشجو در راستای انجام پروژه‌های تیمی با نگاهی خلاقانه است که زمینه را برای ایجاد کسب و کار فراهم می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به تاریخچه آموزش عالی در ایران به خصوص در اوایل انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: در سال‌های اول انقلاب شکوهمند اسلامی، دغدغه کشور آموزش بود.

دکتر برومند اظهار داشت: تعداد دانشجویان از حدود ۱۷۰ هزار دانشجو در حال حاضر به حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو در سراسر کشور رسیده است؛ این موضوع پیشرفت قابل توجهی است؛ اما باید در نظر داشت که هم اکنون رشد کمی آموزش عالی در حوزه‌هایی مانند آموزش به حد کافی رسیده است و دیگر نیازی به توسعه کمی آن به این صورت نیست.

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

وی افزود: در اواسط دهه ۷۰ دانشگاه‌های کشور وارد عرصه پژوهش شدند و البته با کمی تأخیر، در سال‌های بعد به رشد چشمگیری در این زمینه رسیدند. اما نباید غافل شد که در سطح دنیا، دانشگاه‌ها به سمت فناوری و در مرحله ی بعدی به سمت تولید ثروت و کارآفرینی از داشته‌های علمی خود در حال حرکت هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بیان کرد: در شرایط کنونی جهان که رقابت‌های سختی بین دانشگاه‌ها در جریان است، وظیفه دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور ما این است که علاوه بر آموزش و پژوهش، به خلق فناوری بپردازند تا در چرخه رقابت جهانی باقی بمانند.

دکتر مسعود برومند همچنین با تاکید بر اهمیت اجلاس معاونان پژوهش و فناوری در مناطق گفت: اجلاس معاونین پژوهش و فناوری در مناطق دهگانه باید به طور منظم و با برنامه تشکیل شود.

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

او اضافه کرد: اعضای این جلسات باید با محتوا و فکر خلاق در نشست‌ها حضور پیدا کنند تا خروجی جلسات به عنوان ایده و سیاست‌های کلی و کلان مناطق در اختیار مجموعه مدیریت وزارت علوم قرار بگیرد.

ارتقای سطح فعالیت دانشگاه‌های کشور

اگه سوالی داری و یا نیاز به راهنمایی دارین اینجا کلیک کنید