ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف دانشگاهی با قدمت بیش از  ۷۰۰ سال در  جمهوری چک است.آلبرت انیشتین هم در زمانی در این دانشگاه حضور داشت.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

دانشگاه “کارلف”(karlova) واقع در کشور جمهوری چک، یکی از دانشگاه‌های معتبر اروپا است که سالانه تعداد زیادی دانشجو در رشته های مختلف می‌پذیرد.

رتبه ی دانشگاه در رتبه بندی تایمز و شانگهای در حدود ۲۷۰ است

در این دانشگاه دانشکده های اصلی زیر وجود دارد:

جمهوری چک از کشورهای مهم در اروپای مرکزی می‌باشد. این کشور به دریای آزاد راه ندارد و دارای مرز زمینی با کشورهای آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی می‌باشد.

 دانشگاه “کارلف”(karlova) ، که یک دانشگاه ملی است، در سال ۱۳۴۸ میلادی توسط امپراطور کارل چهارم در کشور جمهوری چک تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان و مهمترین موسسه آموزشی و علمی در جمهوری چک محسوب می‌شود.

با این حال، این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه مدرن و پویا و همچنین معتبر است.

دانشگاه “کارلف” در حال حاضر ۱۷ دانشکده دارد که از این تعداد، ۱۴ دانشکده در “پراگ”(پایتخت و بزرگترین شهر کشور جمهوری چک)، دو دانشکده در”هرادِتس کرالووِه”(Hrodec Kralove) و یک دانشکده در”پِلژن”(Pilson) است.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

این دانشگاه سه موسسه و شش مرکز تحقیقاتی دیگر نیز دارد.

بیش از ۷۰۰۰ نفر کارمند و ۴۰۰۰ نفر کادر آموزشی و تحقیقی در دانشگاه “کارلف” مشغول به کار هستند.

بیش از ۴۲ هزار و ۴۰۰ دانشجو(که حدود یک پنجم کل دانشجویان جمهوری چک است) در ۲۷۰ رشته در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

هر ساله بیش از ۵۰۰۰ دانشجو از این دانشگاه با زبان انگلیسی فارغ التحصیل می‌شوند.

رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود

در  دانشکده پزشکی دانشگاه چالز ، رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی، تخصص‌های پزشکی و جراحی و پرستاری به زبان انگلیسی و چکی ارائه می‌شود.

کلیه رشته‌های مهندسی در دانشکده‌های مهندسی و علوم پایه تا مقطع دکترا به متقاضیان تحصیل در چک ارائه می‌گردد.

کلیه رشته‌های علوم انسانی تا مقطع دکترا به دو زبان انگلیسی و چکی ارائه می‌شود.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

کلیه رشته‌های شاخه هنر در دانشکده‌های هنر دانشگاه کارلف به متقاضیان تحصیل در چک ارائه میگردد.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

شهریه دانشگاه کارلف کشور چک

هزینه‌های زندگی در جمهوری چک هم به طور متوسط ماهیانه حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو همراه با هزینه مسکن می‌باشد. هزینه خوابگاه در دانشگاه‌هایی که به دانشجویان خوابگاه ارائه می‌دهند ماهیانه بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ یورو است. و یک سویت حدود ۴۰۰تا ۵۰۰ یورو در ماه

بورسیه دانشگاه چالز در جمهوری چک

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل در رشته پزشکی است. برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های چک به زبان چکی، به صورت رایگان ابتدا پذیرش دوره پیش‌دانشگاهی گرفته می‌شود که علاوه بر یادگیری زبان چکی، دروس تخصصی مربوط به رشته خود را به زبان چکی باید بگذرانند، البته دانشگاه های کشور چک امتحان ورودی به صورت پایه‌ای دارند و کسانی وارد دانشگاه می‌شوند که امتحان ورودی را قبول شده باشند، در صورت عدم قبولی متقاضی مجبور به تکرار دوره می‌شود.

لازم به ذکر است رشته‌های هنر فقط به زبان چکی دانشجو می‌پذیرند و رایگان نمی‌باشد.

برای ثبت‌نام در دانشگاههای چک به زبان انگلیسی، دانشجو باید هزینه‌های مربوط به تحصیل خود را تقبل کند و داشتن نمره زبان آیتلس بالای پنج الزامی است.

دانشجوی متقاضی تحصیل در جمهوری چک در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر برای مقطع تحصیلی کارشناسی باید از نظر سنی به ۱۸ سال رسیده باشند و سن آنها با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی بیشتر از ۲۵ سال نباشد.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

دانشجویانی که دارای مدرک فوق دیپلم و یا لیسانس از دانشگاههای سراسری، آزاد، پیام نور ، علمی کاربردی ایران هستند و قصد دارند رشته جدیدی را در جمهوری چک شروع کنند، از لحاظ سنی با مدرک فوق دیپلم و لیسانس نباید بیشتر از ۲۸ سال باشند. در سنین بالاتر با مدرک لیسانس و فوق لیسانس، امکان صدور پذیرش از جانب دانشگاههای چک وجود دارد، این در حالی است که احتمال اخذ ویزا برای سنین بالاتر از ۲۸ سال، کمتر از ۱۰% است.

در حال حاضر در این کشور بیش از ۳۹ هزار دانشجوی خارجی در حال تحصیل هستند. مهمترین جاذبه‌های جمهوری چک برای دانشجویان هزینه فوق‌العاده پایین آن برای زندگی، شهریه‌های مناسب دانشگاهها و وجود فرصت‌های کاری مناسب است. علاوه بر آن حضور طیف‌ها و نژادهای مختلف در این کشور و بهره‌مندی از فرهنگ غنی، جمهوری چک را به یکی از مقصدهای جذاب برای ادامه تحصیل بدل کرده است.

مدارک دانشگاه‌های جمهوری چک مورد تایید کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا می‌باشد و هزینه سالانه دانشگاه‌های آن از حدود ۴۵۰۰ یورو آغاز می‌شود اما هزینه زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است.

یکی از باسابقه‌ترین و در عین حال قوی‌ترین دانشگاه‌های جمهوری چک دانشگاه “کارلف” پراگ است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۸ میلادی توسط امپراطور کارل چهارم راه‌اندازی شده و تا به امروز بزرگترین دانشگاه جمهوری چک محسوب می‌شود.

ادامه تحصیل در دانشگاه کارلف

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بازدیدها: ۱۵۲۲