ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند که  قدیمی‌ترین دانشگاه هلند است و در شهر “لیدن” واقع شده است و ۱۶ جایزه ی نوبل دریافت کرده

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

دانشگاه “لیدن” در سال ۱۵۷۵ میلادی توسط شاهزاده “ویلم اورانژ”(بنیانگذار خاندان پادشاهی کنونی هلند) تاسیس شد.

از آن زمان تاکنون خاندان پادشاهی هلند ارتباط نزدیکی با این دانشگاه دارند.

این دانشگاه هفت دانشکده و بیش از پنجاه دپارتمان دارد.

هم اکنون این دانشگاه دارای بیش از ۶هزار و ۷۰۰ کارمند و ۲۸هزار و ۱۳۰ دانشجو است و از بزرگترین مراکز تحقیقاتی اروپا محسوب می‌شود.

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

این دانشگاه از اعضای گروه “Coimbra”(انجمن دانشگاه‌های اروپایی که در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد) است و بیش از ۴۰ موسسه تحقیقاتی ملی و بین‌المللی دارد.

کتابخانه دانشگاه لیدن حاوی بیش از ۵ میلیون نسخه کتاب، ۵۰ هزار مقاله، نقشه، عکس، اطلس و اسناد چاپی است.

جالب است بدانید که در سال ۲۰۰۵، نسخه خطی نظریه کوانتومی گازها “اینشتین” در یکی از کتابخانه‌های این دانشگاه کشف شده است.

دانشکده‌های این دانشگاه در ساختمان مرکزی آن متمرکز نیست و در سراسر شهر پراکنده شده است.

هفت دانشکده دانشگاه لیدن، شامل دانشکده‌های “علوم انسانی”، “حقوق”، “پزشکی”، “ریاضیات و علوم طبیعی”،”علوم اجتماعی و رفتاری”، “باستان شناسی” و “حکومت و امور جهانی” است.

دانشگاه لیدن بیش از ۱۰۰ برنامه فارغ التحصیلی ارائه می‌دهد.

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند1

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند۱

این دانشگاه دارای بیش از ۴۰ مرکز تحقیقاتی ملی و بین‌المللی است.

دانشگاه لیدن در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان همواره در بسیاری از زمینه‌ها از جمله “علوم طبیعی”،”پزشکی”،”حقوق”، “هنر” و “علوم اجتماعی” جزو دانشگاه‌های برتر است.

تاکنون از مجموع ۸۵ جایزه علمی”Spinozapremie”(معتبرترین جایزه علمی هلند)، ۲۱ جایزه به اساتید این دانشگاه تعلق گرفته است.

تاکنون افراد معتبر بسیاری از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند که از این جمله می‌توان به فارغ التحصیلی ۱۰ رهبر و نخست وزیر هلند اشاره کرد. همچنین شش رئیس جمهور آمریکا نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

تاکنون ۱۶ نفر از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند.

” آلبرت اینشتین” از افراد مرتبط با این دانشگاه است که موفق به کسب جایزه نوبل”فیزیک” شده است.

 

“هندریک آنتون لورنتز” فیزیکدان هلندی بود که  در سال ۱۹۰۲ جایزه نوبل را بصورت مشترک با  “پیتر زیمان” به خاطر کشف” اثر زیمان” برنده شد.

 

“ویلم اینتهوون” زیست‌شناس هلندی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۲۴ به خاطر کشف ساز و کارنوار قلبی بود.

 

این دانشگاه همواره در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان رتبه زیر ۱۰۰ را کسب می‌کند.

 ملکه یولیانا ملکه پیشین، ملکه بئاتریکس ملکه کنونی و ویلیام-الکساندر ولیعهد هلند از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 در سال ۲۰۰۵ دانشگاه لیدن یک مدرک دکترای افتخاری ویژه را به ملکه بئاتریکس تقدیم کرد.
 ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند
?دانشگاه در حال حاضر ۸ برنامه لیسانس انگلیسی را در دانشگاه اصلی و در یک کالج افتخاری دانشگاه ارائه می دهد:
 1. باستان شناسی
 2. تاریخ هنر: هنر، رسانه و جامعه
 3. مطالعات هلند
 4. مطالعات بین المللی
 5. فلسفه: دیدگاه های جهانی و تطبیقی
 6. علوم سیاسی: روابط و سازمان های بین المللی
 7. روانشناسی
 8. مطالعات جنوب و جنوب شرق آسیا

این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۳۰۰ در بین دانشگاه های معتبر جهانی و یازدهمین دانشگاه برتر هلند می باشد.

دانشگاه لیدن دارای ۶ دانشکده، بیش از ۵۰ بخش و بیش از ۱۵۰ دوره آموزشی بوده و از شهرت بین‌المللی زیادی برخوردار است.

در رتبه‌بندی دانشگاهی شانگهای در سال ۲۰۱۰، این دانشگاه در رتبه هفتادم جهانی قرار داشته است.

دانشگاه لیدن دارای دو ترم تحصیلی است و ددلاین ثبت نام برای ترم تابستان ۱۵ اکتبر و برای ترم زمستان ۱ آپریل می باشد.

زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی/هلندی می باشد. آیلتس ۶٫۵ حداقل نمره زبان موردنیاز برای این دانشگاه است.

شهریه سالیانه تحصیل در دانشگاه لیدن از حدود ۱۰۰۰۰ یورو آغاز می گردد.

از مهمترین جذابیت های تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاههای هلند شانس بالای ویزا برای دانشجویان می باشد. نکته ای که تمایمی متقاضیان تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور می بایست نگاه ویژه ای به آن داشته باشند.

کشور هلند کشوری است که عضو کشور های شینگن است. از این رو تحصیل در آن می تواند برای افراد بسیار سودمند باشد. شما با داشتن ویزای تحصیلی هلند می توانید به ۲۷ کشور دیگر از کشور های عضو شینگن به طور رایگان مسافرت کنید و یا به دانشگاه های دیگر رفته و در آزمون های آن ها شرکت نمایید. علاوه بر  این مزیت بزرگ یکی دیگر از مزیت های تحصیلی در هلند داشتن مراکز علمی بسیار عالی و سطح بالا است. مدارک اخذ شده ازدانشگاه های هلند در سراسر دنیا اعتبار دارد. در ادامه در مورد مهم ترین شرایط تحصیلی در هلند و مزایایی که دارد توضیحات بیشتری خواهیم داد.

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

تحصیل در هلند

تحصیل در دانشگاه های هلند در  مقاطع مختلف به راحتی امکان پذیر است. تحصیل در مقطع لیسانس در هلندشامل یک دوره ی ۴ ساله است. زبان تدریس در این مقطع آلمانی می باشد. در صورتی که مدرک زبان خود را در ایران کسب نکرده باشید می توانید در دوره های زبان آلمانی در هلند شرکت نموده و مدرک خود را دریافت نمایید. شهریه در مقطع لیسانس سالیانه در حدود ۷۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو است. در این دوره شما اجازه ی ۱۰ ساعت کار را خواهید داشت. تحصیل در دوره ی فوق لیسانس ۲ سال است. شهریه ی دوره ی کارشناسی ارشد بین ۱۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار  می باشد و افراد حق کار در حدود ۲۰ ساعت در هفته را دارند. تحصیل دکترای هلند نیز همانند دوره ی قبل با شهریه ای در حدود ۱۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در سال است. اما حق کار ۳۰ ساعت در هفته است. امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع دکترا برای افراد وجود دارد. دانشجویان مقطع دکترا ۲۰۰۰ دلار حقوق دریافت می کنند.

مهم ترین شرایط تحصیلی در هلند

افرادی که قصد ادامه تحصیل در هلند را دارند باید از مهم ترین شرایط تحصیلی در هلند مطلع باشند. برای تحصیل در مقطع لیسانس در هلند فرد باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۲ باشند. همچنین فرد می بایست دارای مدرک آیلتس با نمره ی ۶ باشد. در صورت تحصیل به زبان آلمانی می بایست مدرک بی ۱ یا بی ۲ را داشته باشید. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا علاوه بر داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس فرد باید مدرک پیش دانشگاهی به همراه دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات را به همراه مدارک دیگر ارائه دهد. داشتن مدرک زبان برای تمامی مقاطع اجباری است.

اعزام دانشجو به هلند

موضوعی که در راستای اعزام دانشجو به هلند باید در نظر گرفت اخذ ویزای تحصیلی هلند است. اخذ ویزای تحصیلی هلند شامل یک سری هزینه ها است که می بایست پرداخت شود. این هزینه ها شامل پرداخت شهریه ی یک ساله، و هزینه ی ۵۰۰ یورو برای بیمه ی یک سال و هزینه ی مربوط به اقامت است. علاوه بر این ارائه ی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی نیز لازم است که شامل یک سری مدارک شناسایی به همراه هزینه های مربوطه است. دانشگاه های هلند در هر سال ۲ بار پذیرش تحصیلی می کنند. آغاز سال تحصیلی نیز از اوایل سپتامبر می باشد.

تحصیل در کشور هلند در حال حاضر هدف افراد بسیاری است. کشور هلند یک انتخاب تحصیلی بسیار عالی برای تمامی کسانی است که می خواهند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. امروزه بیشتر افراد به دنبال تحصیل در کشور هایی هستند که در عین حال هم کیفیت آموزشی عالی داشته باشد و هم از هزینه های تحصیلی کم تری نسبت به سایر کشور ها برخوردار باشد. کشور هلند یکی از کشور هایی است که هر دو ویژگی را دارد. اما نکته ی مهم برای تحصیل در این کشور این است که افراد اطلاعات کافی برای تحصیل در هلند داشته باشند. ما در این متن شما را با شرایط تحصیلی و شرایط اعزام دانشجو به هلند راهنمایی خواهیم کرد.

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

شرایط اعزام دانشجو به هلند

تحصیل در این کشور و همچنین اعزام دانشجو به هلند نیازمند دارا بودن چند شرط است. از شرایط اعزام دانشجو به هلند در مرحله ی اول می بایست به چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه ها اشاره نمود. شما می توانید در مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه هم به صورت آنلاین و اینترنتی و هم به صورت مستقیم اقدام نمایید که این موضوع به نوع دانشگاه بستگی دارد. از طرفی زبان تحصیلی در بیشتر دانشگاه های هلند انگلیسی است بنابراین شما برای اعزام به این کشور باید شرط دوم را که داشتن مدرک زبان است را داشته باشید. در صورتی که مدرک زبان خود را در داخل کشور اخذ نکرده باشید می توانید در داخل هلند اقدام نموده و با شرکت در کالج های زبان این مدرک را به راحتی به دست آورید. سابقه ی تحصیلی خوب در راستای اعزام سریع تر و اخذ پذیرش به شما کمک فراوانی می کند. بنابراین بهتر است برای تحصیل در این کشور جزو افرادی باشید که دارای سطح علمی بالایی هستند.

هزینه های تحصیلی در هلند

از مواردی که در راستای اعزام دانشجو به هلند معمولا مورد توجه قرار می گیرد و حائز اهمیت است اطلاع کافی از هزینه های تحصیلی و زندگی در کشور هلند می باشد. هزینه های زندگی در کشور هلند همانند دیگر نقاط دنیا به سبک زندگی فردی بستگی دارد. هزینه ی زندگی دانشجویی در هلند در حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که این میزان نسبت به کشور هایی نظیر آمریکا و یا اروپا کم تر است. شهریه های دانشگاهی هلند معمولا بسیار مناسب و ارزان است. این هزینه در حدود ۳۵۰ تا ۶۵۰ یورو در سال است.

ویزای تحصیلی هلند

برای تحصیل در کشور هلند بیش از ۹۰ روز شما باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایید. دریافت ویزای تحصیلی کشور هلند در وهله ی اول نیازمند دریافت پذیرش دانشگاه است سپس با ارائه ی مدارک مورد نیاز می توانید ویزای تحصیلی هلند را دریافت نمایید. این مدارک شامل:

 1. کپی از پاسپورت معتبر
 2. کپی از مدارک شناسایی
 3. ارائه ی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 4. ارائه ی گواهی سلامت
 5. ارائه ی گواهی تمکن مالی
 6. فیش پرداخت شهریه
 7. پرداخت هزینه ی دریافت ویزا
 8. سند ملکی و تعهد برای توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی
 9. عکس
 10. رزرو بلیط هواپیما و هتل

ادامه تحصیل در دانشگاه لیدن هلند

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بازدیدها: ۱۲۷۰