IELTS-آیلتس

IELTS-آیلتس


آیلتس آکادمیک و جنرال ، آزمون تافل ، آزمون تعیین سطح زبان ، آیلتسIELTS)  حروف اول کلمات  (International English Language Testing System)  یعنی نظام بین‌المللی ارزش‌یابی زبان انگلیسی است .
IELTS-آیلتس تافل
آیلتس  یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی حال حاضر است ،  که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده است و از این نظر در مقابل تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد.

آیلتس آکادمیک و جنرال ، آزمون تافل ، آزمون تعیین سطح زبان

این آزمون با همکاری دانشگاه کمبریج انگلستان،  کنسولگری انگلستان  ومرکز آیلتس استرالیا(IDP) برگزار می‌شود.آزمون آیلتس ، آزمونی برای سنجش میزان مهارت و توانایی زبان انگلیسی برای کسانی است که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان زندگی یا تحصیل کنند. آزمون جنرال یا عمومی برای کسانی که می خواهند مهاجرت کنند. آزمون جنرال برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاههای کشورهای انگلیسی زبان دارند ، می باشد. بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان از معیار آزمون آیلتس استفاده می کنند و این آزمون را به رسمیت می شناسند. از طرفی برای مهاجرت به کشورهایی مانند کانادا ، نیوزلند ، استرالیا ، داشتن مدرک IELTS  الزامی است.

نمره ی آزمون آیلتس:

نمره بندی این آزمون  ( در هر بخش ) از ۰ تا ۹ سطح است. نمره ی کلی آزمون ، معدل نمره ی چهار بخش آزمون است. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی و معدل ، نمره ی هر بخش هم به طور جداگانه اعلام می شود.در این آزمون ، نمرهٔ قبولی برای وجود ندارد. به طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. هر دانشگاه برای پذیرش ، حداقل نمره‌ای را تعیین می‌کند . اکثر  دانشگاهها،  حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند . البته نباید،  نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد. (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس باحداقل سطح ۷ را می‌پذیرند.

ساختار آزمون آیلتس:

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است.( Writing،Reading،Listening و Speaking ). این آزمون در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شود. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به انواع مختلف سوالات ساده تا مشکل پاسخ می دهند. در روزآزمون آیلتس ، در ابتدا به سوالات Listening ،  سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing باید جواب دهید. . اما آزمون مکالمه جدا بر گزار می شود. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود . معمولاً امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع شده وشاید بمدت ۵ روز ادامه یابد. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود . داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند. دو قسمت  Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training مشترک است. اما سوالات  Reading و Writing  برای هر گروه متفاوت است .

اعلام نتایج آزمون آیلتس :

نتایج امتحان IELTS دو هفته پس از پایان یافتن آزمون Speaking اعلام خواهد شد. کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می‌شود .اکثر دانشگاهها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند. بیشتر مراکز تا ۵ کارنامه را به صورت رایگان صادر می کنند. ( برای مراکز دانشگاهی و موسسات مختلف).

قسمت های  مختلف آزمون IELTS

قسمت شنیداری یا  Listening
زمان این قسمت حدود ۳۰ دقیقه است . این قسمت شامل ۴۰ سوال است که در ۴ بخش ارائه می شود. قبل از پخش صدا ، شما فرصت دارید سوالات را مطالعه کنید. صدا فقط یکبار پخش می شود. در پایان هر بخش ، هم به شما فرصت بازبینی جواب ها را می دهند. پاسخ ها را باید در دفترچه سوالات وارد کنید. در پایان پخش صدا به شما ده دقیقه فرصت داده می شود تا جواب ها را از دفترچه سوال به پاسخ نامه انتقال دهید. دو قسمت اول،  شامل موضوعاتی اجتماعی است . ( مکالمه بین دو یا چند نفر ).دو بخش بهدی ، شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس!
قسمت خواندن  یا  General Training Reading
این بخش شامل ۴۰ سوال است. در مجموع متون بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند. ۶۰ دقیقه برای پاسخگویی به این بخش در نظر گرفته شده است. در این قسمت ، بر خلاف قسمت قبل به شما زمان اضافی برای وارد کردن جواب ها نمی دهند.متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.بخش اول ، درباره ی امور روزمره و اجتماعی ، بخش دوم درباره ی جزوات آموزشی و مسائل رفاهی ، بخش سوم یک متن طولانی درباره ی یک موضوع عمومی است. در بخش آکادمیک ،متون جنبه علمی دارند.حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.
بخش نوشتاری یا  General Training Writing
زمان این بخش ۶۰ دقیقه می باشد. در این بخش در مورد دو موضوع باید متن ( انشا) بنویسید. در قسمت  اول (Task 1) باید نامه‌ای به یک نفر بنویسد و در آن مساله یا مشکلی را شرح دهید. این نامه باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. . بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. در قسمت دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید . باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید.  در هر بخش ، اگر انشائی کمتر از تعداد کلمات مشخص شده ، داشته باشید ، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.
بخش مکالمه یا  Speaking
این بخش ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است. شامل سه بخش می باشد. قسمت  اول ۴ تا ۵ دقیقه زمان دارد. در این مدت باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علاقه مندی های خودتان صحبت کنید. در قسمت  دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوعی که انتخاب کردید، پاسخ می دهید. در قسمت  سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه کننده  در مورد موضوعی که انتخاب کردید ، صحبت  می کنید .

سطح بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹

سطح توضیح
۰ هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.
۱ در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمهٴ مجرد ندارد.
۲ امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.
۳ فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
۴ قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.
۵ دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.
۶ علیرغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت موثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.
۷ مهارت کاملا کاربردی زبان را دارارست، گرچه با اشتباهات هرازگاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.
۸ مهارت کاملا کاربردی زبان را دارارست و تنها هرازگاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیتهای ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.
۹ مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

آزمون تافل TOEFL که حروف اول کلمات Test Of English as a Foreign Language  است .مانند آزمون آیلتس و با همان قسمت ها می باشد. این آزمون با لهجه ی آمریکایی و توسط دانشگاه آمریکایی برگزار می شود.
آزمون GRE آزمون سنجش توانایی تحصیلی متقاضیان تحصیل در خارج از ایران است. Graduate Record Examination.  این آزمون شامل سه بخش است. محاسبات ریاضی ، درک مطلب ، مقاله نویسی.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

ادامه تحصیلاطلاعات عمومیبرنامه ریزی درسیمشاوره

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.