آیا شغل قبلی من

آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ سه دلیل قانع کننده برای این که شغل قبلی شما صرفا تلف کردن وقت نبود. حتی اگه هیچ ربطی به کار الان شما نداشته .نویسنده: ابی ولف
آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟
آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ وای خدای من! من برای پنج سال در مراکز مربوط به سلامتی کار می کردم و حالا یه فری لنسر تمام وقتم و تمرکزم روی نوشتن، ویراستاری کردن و راهنمایی در خصوص سبک زندگیه.خیلی راحته که فکر کنی پنج سال گذشتم فقط تلف کردن وقت بوده؛ می تونستم به جای ناخونک زدن به بخش سلامت،جا پای خودمو توی فری لنسرینگ محکم کنم.

  آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ آیا شغل قبلی من به درد آینده ام می خوره؟

هرچند که این موضوع میتونه واقعیت داشته باشه،ولی من فکر نمی کنم هیچ کدوم از کارهای گذشتم تلف کردن وقت بوده باشه.جدای از این که من درواقع به سلامت علاقه مندم،و صرف کردن پنج سال از عمرمو توی اون حوزه توجیه میکنه،من عمیقا باور دارم که هر کدوم از اون شغل ها یه هدف خاص داشتند.تقریبا مطمئنم که این موضوع راجع به شغلهای قبلی شما هم صدق می کنه.اگه باور ندارید، شاید یکی از این سه مورد نظرتونو عوض کنه.آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟البته همیشه تغییر شغل همراه با نگرانی و استرس بوده .آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ یه سوال تکراری!

یاد گرفتید که چی دوست دارید . چی دوست ندارید.

درست بعد از فارغ التحصیلی، من شروع کردم به کار کردن به عنوان مدیر پروژه ی IT مربوط به سلامت.یه چیز خیلی برای من مشخص شد:من حالم  به هم می خوره ، از اینکه دنبال همکارام باشم ، برای این که بفهمم به مشکل خوردن یا نه.فرستادن هزار تا ایمیل برای فهمیدن تغییرات وضعیت پروژه باعث می شد سردرد بگیرم.اون پروژه رو بعد یازده ماه ترک کردم و از اون موقع سعی کردم از موقعیت های مدیریت پروژه اجتناب کنم.اما به غیر از اون،من عاشق فرهنگ کار توی شرکت بودم.می تونستیم تعطیلات طولانی داشته باشیم،از هرجا که دوست داشتیم کار رو دنبال کنیم،و از وقت اضافمون برای انجام کارهای داوطلبانه استفاد کنیم.فهمیدن این که چنین محیط هایی وجود داره به من کمک کرد که،  محیط های کسب و کار شرکت هایی که براشون کار می کنم رو بررسی کنم.این کار گزینه های من رو کم می کرد اما در عین حال به خوشحال و راضی موندن من کمک می کرد.
توجه:
حتی اگه حالتون از کارتون به هم میخوره،حتی اگه هیچ نکته ی مثبتی توش پیدا نمی کنید،این شغل می تونه به شما تو برداشتن قدم بعدیتون کمک کنه.آیا شغل قبلی من چیزی به من یاد داده؟ آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده ؟ اما هر شغل و کاری باعث میشه تجربه و سطح آگاهی هاتون افزایش پیدا کنه .

شمااحتمالا یه مهارت قابل انتقال رو کسب کردید.

شاید مدیریت پروژه رو دوست نداشتم،  اما مهارت های ابتدایی مدیریت رو یاد گرفتم .حرفه ای بودن با نرم افزاری که ازش استفاده می کردم خیلی به کارم اومد.مثلا وقتی داشتم برای شغل مسئول سلامت کارمندان مصاحبه می شدم،کسی که داشت باهام مصاحبه می کرد بهم گفت که تجربه ی مدیریت پروژه ام یه امتیاز خیلی بزرگه !درست چند هفته ی بعد، کسی که داشت راجع به یه شغل دیگه باهام صحبت می کرد هم همین رو گفت.هرچند که مدیریت پروژه کار من نبود،ولی این تجربه نشون می داد که من به طور برنامه ریزی شده و با روش درست کارم رو انجام می دم؛مهارتی که افراد قبلی نداشتن.خوب به کارهای قبلیتون فکر کنید؛تضمین می کنم که مهارت هایی را پیدا می کنید که به نوعی توی کار جدیدتون تاثیر داره.مثلا آیا قرار های کار مدیران شرکت رو تنظیم می کردید؟شاید در نگاه اول کار بی ارزشی به نظر بیاد.اما مهارت های مربوط به هماهنگی و مدیریت چیزیه که اکثر استخدام کننده ها دنبالشن.آیا شغل قبلی من باعث بیشتر شدن ارتباطات من شده؟آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ نه !هر شغل و کاری باعث میشه ارتباطات جدید و دوست های جدید پیدا کنی . آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟ البته که نه! باعث شد مهارت های بهتری کسب کنم.

شما شبکه اتون رو گسترده تر کردید.

وقتی که تصمیم گرفتم کار توی دانشگاه را تغییر بدم (چون داشتم نقل مکان می کردم)،دوستم من رو به شرکتی  که قبلا بهش مشاوره می داد، معرفی کرد.اونا دنبال یه نفر برای پر کردن یه موقعیت شغلی می گشتن و دوستم فکر می کرد که من کاملا برای اون شغل مناسب هستم.و خوشبختانه، اونا هم همین فکرو می کردن.این موقعیت به من کمک کرد که از نظر مالی با اطمینان بیشتری به  دنیای فری لنسرینگ  قدم بگذارم .در عین حال این شغل به من مهارت های جدید و ارتباطات حرفه ای زیادی رو داد.همه ی اینها به خاطر دوستم بود .میدونین اونو کجا دیده بودم؟توی شغل قبلیم؛ همونی که تو کمتر از یک سال ترکش کردم.من خوشبختم که دوستم بخشی از ارتباطات من توی دنیای کاریم بود .به علاوه الان یکی از دوستان خوبم هم هست.درواقع طی سه سال اخیر ما هرروز صبح باهم قهوه می خوردیم.تا این که من موضوع رو با نقل مکان کردن خراب کردم.تک تک آدم هایی که براشون کار کردید یه بخشی از ارتباطات حرفه ای شما تبدیل می شن .ای آدم ها ، امکان این رو دارن که در های زیادی رو به روتون باز کنن.مهم نیست که کارتون هیچ ربطی به کاری که الان دنبالش می گردید نداشت.به هرحال شما نمی دونین بقیه ممکنه چه کسایی رو بشناسن یا چه چیزهایی رو بدونن.هیچ کدوم از کار های تمام وقت، پاره وقت، موقت یا داوطلبانه ی شما وقت تلف کردن نبوده.هر کدومشون یه هدفی داشتن.پس پیداش کنید.هر وقت که دارید راجع به خودتون حرف میزنید،برای یه انتقالی، یه ترفیع یا یه مصاحبه، بهتره که همه ی داستان رو تعریف کنید.
آیا شغل قبلی من خوب بود؟آیا شغل قبلی من به دردم خورد یا…؟ آیا شغل قبلی من وقت تلف کردن بوده؟  نه! شبکه ی ارتباطی من ، برای پیشرفت در آینده، گسترده تر شد.

کسب و کار ، تجارت ، هدف گذاری و برنامه ریزی

استارتاپاستراتژیبازار کارکسب و کار

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.