آرامش ، زندگی آرام ، روزهای شاد و آرام ، لازمه ی موفقیت و رشد

نوشته محمد گنجی سه شنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۷

آرامش ، زندگی آرام ، روزهای شاد و آرام ، لازمه ی موفقیت و رشد. آرامش ، بهترین آرزوییه که می تونی برای هر کس داشته باشی،
آرامش ، زندگی آرام ، روزهای شاد و آرام ، لازمه ی موفقیت و رشد
شاید قسمت عمده ی تلاش های ما در زندگی برای رسیدن به آرامش باشه. همه ی شوق ما برای پیشرفت ، همه ی تلاش ما برای موفقیت ، برای رسیدن به آرامش درونی و لذت بردن از زندگیه!

آرامش ، زندگی آرام ، روزهای شاد و آرام ، لازمه ی موفقیت و رشد

آرامش ، حاصل تعامل صحیح جسم و روح ما با دنیای خارج است؟ این عوامل یا روح و روان ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند یا مستقیما جسم ما را.تقویت عوامل آرامش‌بخش روحی و جسمی در زندگی روزمره به ما کمک می‌کند از زندگی‌مان بهره بیشتری ببریم.چرا که مشکلات برای از بین رفتن به‌وجود آمده‌اند و همانقدر که ما را آزار می‌دهند می‌توانند به رشد ما هم کمک کنند؛ برای قوی‌تر کردن قوای روحی و جسمی ما. مشکلات بخش جدانشدنی زندگی ما هستند و زنده بودن حقیقی ما یعنی روبه‌رو شدن و گذشتن از آنها. اگر اینطور به آنها نگاه کنیم از دیدنشان جا نمی‌خوریم، به هم نمی‌ریزیم، دست و پای خود را گم نمی‌کنیم و برایمان حکم مصیبت  پیدا نمی‌کنند. این هم نسخه آرامش‌‌بخش شما.

اولین قدم  برای رسیدن به آرامش

برای رسیدن به آرامش ، اول باید به آرامش درونی  دست پیدا کنی. وقتی به آرامش درونی خواهی رسید که: بتوانی با ترس ها و عدم اطمینان های درونی خودت مبارزه کنی. باید بتونی خشم خودت را کنترل کنی. از تعصب ها دوری کنی!!! تعصب ها پیروی از باورهای کلیشه ای هست که زندگی را برات سخت می کنه. در عوض سعی کن مهارت های زندگی رو افزایش بدی. مهارت هایی که داری بهت اعتماد به نفس می ده. اعتماد به نفس برات حس قدرت ایجاد می کنه. در عوض عدم اطمینان را کم می کنه. پس آروم تر می شی .

نظم و داشتن هدف  هم آرامش می‌دهد

بسیاری از منابع استرس ما زمانی تبدیل به منابع آرامش می‌شوند که کمی جلو‌تر از خودمان را ببینیم و با نظم برایشان برنامه‌ریزی کنیم. نظم در فکر، عمل و زندگی یک منبع عظیم آرامش است؛ دقیقا مانند حسی که یک اتاق منظم به آدم می‌دهد.یه دفتر برنامه ریزی یا چک لیست انجام امور داشته باش. کارها را اولویت بندی کن. هدف هات رو مکتوب کن . بنویس چی می خوای . معلوم کن تا کی می خوای به این هدف برسی. پس برای اون برنامه ریزی کن. اینجوری چون می دونی چی کار می خوای بکنی ، استرس نمی گیری و آروم می شی. اما یادت باشه هدف بلند مدتت می تونه هر چه قدر دوست داری رویا پردازانه باشه، اما اهداف کوتاه مدتت باید معقول و در حد توانایی هات باشه. اگه توانایی هات رو در نظر نگیری ، همین داشتن هدف باعث به هم خوردن آرامش می شه.

یه موقع هایی در دسترس نباش

همیشه در دسترس بودن همیشه هم خوب نیست. دوستی داریم که همه می‌دانند از ساعت ۹ شب به بعد تلفن همراهش خاموش یا سایلنت است. تعریفی که او ناگفته برای اطرافیان کرده باعث شده دیگران خود را با او تنظیم کنند و کاملا بپذیرند که از این ساعت به بعد وقت او متعلق به خانواده و امور شخصی اوست. جالب است که آمار تماس با او هم از این ساعت به بعد بسیار کمتر از دیگرانی است که با پاسخگو بودن در هر ساعت به دیگران می‌گویند من ساعت آرامش ندارم، اگر خواستی ۲نیمه شب هم زنگ بزن.یادتان نرود تکنولوژی‌ها و ابزارهای ارتباطی هر روز و هر ساعت پیشرفته‌تر می‌شوند اما بیشتر از همه همین نقض‌غرض عجیب گیجمان می‌کند که انگار هر چه راه‌های ارتباطی آدم‌ها قوی‌تر می‌شوند آدم‌ها دارند ناخودآگاه ازهم دورتر و دورتر می‌شوند. در خانه دور هم می‌نشینیم اما هرکس مشغول تلفن همراه خودش است. اعتیاد به اینها آرامش را از روز و شب ما گرفته. روز موبایل خاموش داشته باشید. اسیر دائمی وایبر و ای‌میل و پیامک‌تان نباشید. سعی کنید وقفه‌ای هفتگی در احضار دائمی‌تان به محضر تکنولوژی ایجاد کنید.

به اندازه ی کافی بخواب – ورزش کن  – تغذیه مناسب داشته باش – تفریح کن

خواب مناسب از مهم‌ترین عوامل جسمی مؤثر دربه‌دست آوردن آرامش است. به خوابتان سر و سامان دهید. خواب کافی توصیه متخصصین و بزرگان دین بوده و هست. خواب به‌موقع و سحرخیزی تلفیق فوق‌العاده‌ای هستند.یوگا و مراقبه هم خیلی به آرامش کمک می کنه. یا بعضی مواقع فعالیت های تکراری که نیاز به فکر نداره انجام بده. یه بازی می تونه خیلی کمک کنه. پانتومیم بازی کن. قدم بزن . به موسیقی مورد علاقه ات گوش کن. موسیقی که آرومت کنه!!! یه لیوان آب خنک بنوش. یه موقع هایی هم شاید بهتر باشه یه فنجون قهوه یا یه لیوان شیر گرم جلوی پنجره آرومت کنه! دوش آب ولرم خوبه . یا یه آب تنی در استخر !!!

برای خودت سبک زندگی داشته باش

اول از همه ترمز دستی زندگی را برای لحظاتی بکشید. بایستید ببینید کجای کارید. برای چه دارید اینطور می‌دوید؟ نگاهی کنیم به زندگی امروزمان:از خروسخوان تا بوق بوق می‌دویم به‌دنبال تأمین معاش، یک زندگی بهتر یا پیشرفتی به سمت بالا. قسمتی از این دویدن‌ها واقعا اجتناب‌ناپذیرند؛ دخل و خرجی که با هم نمی‌خوانند هزینه‌های سرسام‌آور، گرانی، مشکلات همه و همه به‌جای خود. یک‌جا باید بایستیم و ببینیم ‌جز آنچه واقعا نیاز حقیقی زندگی و تأمین معاش ماست این تلاش کشنده صرف مسیر درستی می‌شود یا نه، به نقطه مشخصی می‌رسیم یا این تلاش کشنده واقعا برای تأمین حداقل‌ها و برآمدن از پس زندگی و هزینه‌های ضروری است، یا اینکه چیزهایی بیش از نیاز حقیقی ما را به این آب و آتش‌زدن وامی‌دارند. در هر دو صورت ما برای تغییر جای کار داریم.از خود بپرسیم روش کار کردنمان، پول درآوردنمان با چیزهایی که از دست می‌دهیم تناسب دارند یا نه؛ مثلا بعضی مردم سلامتی خود را می‌دهند تا پول به‌دست بیاورند و بعد پول می‌دهند تا سلامتی از دست رفته را به‌دست آورند.هرکسی سبک و سیاق خودش را برای زندگی دارد. از چشم و هم‌چشمی دست بردارید چون همه فلان چیز را می‌خرند یا فلان‌طور زندگی می‌کنند خود و آسایشتان را فدای مقایسه کردن و مسابقه دادن با آنها نکنید. ضررش برایتان خیلی بیشتر است. از این مسابقه کور و بی‌برنده کنار بکشید تا آرامشی عمیق را تجربه کنید. از مقایسه خودت با دیگران دست بردار. خودت را با دیروز خودت مقایسه کن.

تلاش کن ، اما شکرگذاری را فراموش نکن

شکر گذاری یکی از کلیدهای طلایی آرامش است. قناعت یعنی رضایت به حد کفاف و پرهیز کردن از اسراف و زیاده خواهی.وقتی آدم داشته‌های خود را دریابد، از آنها لذت می‌برد. حرص و زیاده خواهی آتشی است که اگر دامن آدم را بگیرد تا دم مرگ حسرت خنکی را به دل می‌گذارد. پس آنچه دارید را دوباره ببینید و از آنها بهره ببرید. قناعت، غنی بودن می‌آورد و غنی بودن، آرامش.توانایی هات را افزایش بده. توانایی های انجام کار ، کسب درآمد ، ایجاد تغییر.

یه موقع هایی خنده و یه موقع هایی گریه لازمه

خداوند چیزی را بی‌دلیل نیافریده. اگر چه خنده و آثار نشاط بخش آن انکارناپذیر است. باید به شادی، نشاط، شوخ طبعی و به‌طور کلی خندیدن به‌عنوان یک درمان نگاه کنید. اما جالب است بدانیم اشک و لبخند هر دو برای رسیدن به یک تعادل که همان نقطه آرامش ماست لازمند. پس هر وقت دلتان گرفت بدون اینکه احساس بدبختی کنید یک دل سیر گریه کنید اما بعدش لبخند زدن را فراموش نکنید. اما در زمان حال زندگی کن.

خوشتیپ و تمییز و خوش بو باش

نظافت، آراستگی و طراوت، اینها بی‌برو برگرد در همه‌جا پیام آور آرامشند. در محیط زندگی‌تان، در اتاق کارتان، در ظاهر خودتان هیچ وقت فراموش‌شان نکنید به‌خصوص زمانی که سخت درگیر مشکلاتید چون قطعا به کسب روحیه بهتر برای حل مشکلات کمک می‌کنند.استفاده از گل و گیاه و رنگ‌های شاد مثل صورتی و سبز را در محیط اطرافتان از یاد نبرید. در هرجا هستید و به هر جا که می‌روید بر زیبایی آنجا بیفزایید یا در زیبایی آنجا سهیم باشید. لباس مرتب و تمییز بپوش. عطر بزن. از رایحه های آرامش بخش در اتاق یا محل کارت استفاده کن. رایحه های اسطوخودوس ، نعنا ، اوکالیپتوس و… آرامش بخش هستن.

عادات آرامش‌بخش را در برنامه روزمره خود قراردهید

برنامه منظمی برای ورزش در طول هفته خود داشته باشید؛ به‌خصوص ورزش‌های آبی.قسمتی از وقت‌تان را صرف امور خیریه و به‌طور خاص ایتام کنید.از قبول مسئولیت‌های خارج از توانتان به هر دلیل پرهیز کنید.در برنامه‌ریزی‌های خود واقع گرا و منطقی باشید.خوش خلق باشید و با گذشت.زندگی را سخت نگیرید.جزئیات جذاب هر لحظه را دریابید و از هر صدا و بوی خوش و رنگ نشاط آور شادمان شوید.آرام وآرامش بخش باشید.به اونایی که دوستشون داری ، عشق بورز. اگه از کس خوشت نمیاد ، باشه ، اما از اون متنفر نشو چون با این کار اول آرامش خودت رو به هم می زنی. بخشش رو تمرین کن. بخشش باعث می شه حس قدرت و آرامش پیدا کنی.  باروهات رو دائم به روز کن. مطالعه کن. فیلم های انگیزشی و آرمش بخش ببین. سعی نکن وارد بحث های تکراری و بی خود سیاسی و اجتماعی بشی. خوب بودن و خوب موندن رو تمرین کن. از هر اتفاقی تراژدی نساز و همه چیز رو فاجعه آمیز نکن .

یه آغوش آرمش بخش و با محبت

یادت بچه بودیم ، وقتی می ترسیدیم ، وقتی نارحت می شدیم و گریه می کردیم ، وقتی مضطرب بودیم، مامان یا بابا می گفتن :

بدو بیا تو بغلم ، نترس ، دیگه پیش خودمی!

الان که بزرگ شدی هم یه همچین چیزی لازم داری. کاش پدر بزرگ مادر بزرگ ها همیشه باشن. آغوش اونها همیشه یه حس خوب آرامشه!

بازدید: ۱۸۴۴